У цій статті «Репортери без кордонів» (RSF) зібрали 40 онлайн-ресурсів, щоб допомогти журналістам поглибити свої знання та бути в курсі цифрової безпеки.
Сьогодні журналісти не можуть уникнути використання цифрових інструментів у своїй роботі чи особистому житті. Звітування передбачає використання різноманітних цифрових пристроїв, програмного забезпечення та додатків, які можуть значно полегшити процес звітування, але це також становить ризик. Саме тому для журналістів стало необхідним всебічне розуміння цифрової безпеки та здатність оновлювати свої знання в цій галузі, яка постійно змінюється.
З удосконаленням наших технологій розширилася й здатність урядів та інших третіх сторін стежити за журналістами, переслідувати їх або піддавати цензурі. Тим часом національні та міжнародні закони недостатньо адаптовані для захисту журналістів та їхніх джерел.
Журналісти повинні приділяти час інтеграції основних заходів цифрової безпеки у своє повсякденне життя. Наведений нижче список посилань пропонує різноманітні корисні ресурси та посилання, призначені для того, щоб допомогти журналістам створити власний план цифрової грамотності, який можна налаштувати.
1. Загальні ресурси про цифрову безпеку
- Цифрова безпека — Глобальна мережа журналістських досліджень: Посібник із цифрової безпеки для журналістів, від основних рекомендацій до поглиблених вказівок.
- Посібники та навчання — Freedom of the Press Foundation: веб-сторінка, що містить різні навчальні посібники з безпеки для журналістів, від підготовки до переслідувань до запобігання фішингу.
- Digital Safety Kit — Комітет із захисту журналістів: часто оновлюваний посібник із захисту себе та своїх даних від цифрових загроз.
- Набір засобів цифрової безпеки для журналістів і блогерів — Salama: колекція посилань на рекомендовані ресурси цифрової безпеки, такі як інструменти шифрування електронної пошти та антивірусне програмне забезпечення.
2. Як ідентифікувати цифрові загрози
- Ваша особиста модель загроз — «Репортери без кордонів» (RSF) — Посібник «Репортерів без кордонів» (RSF) зі створення моделі загроз, яка допомагає ідентифікувати цифрові загрози відповідно до ситуації та пропонує шляхи вирішення.
- Основи моделювання загроз — Electric Frontier Foundation — докладний посібник із моделювання загроз і того, як журналісти можуть створити власну індивідуальну модель загроз.
- Роздатковий матеріал із моделювання загроз — Electric Frontier Foundation — Роздрукований аркуш із моделюванням загроз англійською та іспанською мовами.
- План уроку з моделювання загроз — Freedom of the Press Foundation: зразок навчальної програми з моделювання загроз, яка включає тексти, завдання та підказки для обговорення.
3. Як безпечно переглядати веб-сторінки
Захищені браузери — ці веб-переглядачі мають вбудовані системи безпеки, які дозволяють користувачам переглядати веб-сторінки конфіденційно:
-
- Tor — зашифрована інтернет-мережа та браузер, що дозволяє користувачам непомітно переглядати веб-сторінки, проходячи через брандмауери.
- DuckDuckGo — пошукова система, яка дозволяє здійснювати нефільтрований приватний пошук у мережі без трекерів.
- Brave — захищений веб-браузер, який блокує рекламу та трекери.
VPN — Віртуальна приватна мережа (VPN) приховує інтернет-трафік, метадані та дії людини під час перегляду веб-сторінок.
-
- Чому у журналістів завжди повинен бути ввімкнений VPN — Репортери без кордонів (RSF): Стаття про важливість використання віртуальної приватної мережі для журналістів.
- Як втекти від сторонніх очей провайдерів — Репортери без кордонів (RSF): стаття про те, як провайдери можуть шпигувати за користувачами та як цьому запобігти.
- Детальний посібник із вибору VPN — Freedom of the Press Foundation: стаття, що пояснює, на що звернути увагу під час вибору VPN, у тому числі рекомендації щодо продукту.
Антивірусне програмне забезпечення — існує багато безкоштовних рішень безпеки, які можуть захистити людину від вірусів, з якими вона може зіткнутися в Інтернеті чи під час спроби фішингу:
-
- ClamAV — Антивірусний механізм із відкритим вихідним кодом для виявлення вірусів, шкідливих програм та інших загроз.
- Avast — Безкоштовне антивірусне програмне забезпечення, яке було відзначене нагородами.
- Avira — Найкраще антивірусне програмне забезпечення, доступне як для ПК, так і для мобільних пристроїв.
4. Як безпечно користуватися соціальними мережами
Захистіть доступ до облікових записів за допомогою надійних паролів.
-
- Дев’ять способів, як журналісти можуть захистити свій пароль — Репортери без кордонів (RSF): поради експерта з цифрової безпеки щодо посилення захисту паролів.
- Відео: Безпека паролів — Репортери без кордонів (RSF): Відео-роз’яснення про те, як журналісти можуть покращити захист паролів.
- Безпека облікових записів в Інтернеті — Freedom of the Press Foundation: збірка статей про те, як захистити облікові записи від злому та спроб фішингу.
- Наскільки надійним є мій пароль? — Security.org: Перевірте надійність свого пароля.
- Have I Been Pwnd?: веб-сайт, який перевіряє, чи інформація про електронну пошту чи телефон не була піддана витоку даних.
Обмежте обмін інформацією в мережі.
-
- Небезпека журналістики полягає в її доксінгу. Ось що ви можете з цим зробити — Пойнтер: стаття з детальним описом журналістів, які зазнали доксінгу, і поради щодо зменшення ризику спроби доксінгу.
- Звіти про прозорість Google, Meta/Facebook, Twitter, Wikimedia та WordPress, щоб знати, яким чином соціальні платформи використовують вашу інформацію.
Будьте в курсі переслідувань в Інтернеті на платформах соціальних мереж
-
- Як правильно реагувати на мову ворожнечі в Інтернеті — Репортери без кордонів (RSF): Поради щодо боротьби з мовою ворожнечі в Інтернеті.
- Підготовка до онлайн-переслідувань — Freedom of the Press Foundation: колекція ресурсів, які допоможуть журналістам підготуватися до потенційних онлайн-переслідувань.
- Безпечне користування онлайн-платформами як журналіст — Комітет захисту журналістів: поради журналістам щодо безпечного використання соціальних мереж.
5. Як безпечно спілкуватися в Інтернеті
Програми обміну повідомленнями. Журналістам рекомендується використовувати додатки для обміну повідомленнями з наскрізним шифруванням, такі як WhatsApp, Signal, Telegram, Session, але ніколи не використовувати відомі програми, які контролюються урядом, такі як WeChat.
-
- Чому журналістам варто користуватися додатками з наскрізним шифруванням — Репортери без кордонів (RSF): посібник із наскрізного шифрування та як воно захищає дані повідомлень.
- Журналісти повинні використовувати Signal, щоб захистити себе та свої джерела — Репортери без кордонів (RSF): Експерт з кібербезпеки рекомендує безпечний додаток для обміну повідомленнями.
- Element, децентралізована альтернатива додаткам для обміну повідомленнями — Репортери без кордонів (RSF): стаття з рекомендаціями щодо використання Element, унікального безпечного додатка для обміну повідомленнями з відкритим кодом.
- Технічний експерт: журналісти повинні знати про небезпеку метаданих — Репортери без кордонів (RSF): пояснення загрози метаданих і як журналісти можуть захистити себе.
- Як журналісти можуть розвивати безпечне спілкування в епоху Інтернету — Центр журналістики Knight в Америці — Інтерв’ю з експертами про те, як безпечно ділитися інформацією в епоху цифрових технологій.
- Посібник для журналіста з онлайн-анонімності та безпечних комунікацій — Security Made Simple — Рекомендації щодо інструментів і ресурсів, які журналісти можуть використовувати для анонімного перегляду Інтернету та безпечного спілкування.
Сервіси електронної пошти. Технічні експерти рекомендують журналістам шифрувати електронні листи, щоб захистити свої дані та повідомлення.
-
- ProtonMail проти Tutanota: яке безпечне програмне забезпечення електронної пошти слід використовувати журналістам? — Репортери без кордонів (RSF): Плюси та мінуси використання певних зашифрованих поштових сервісів.
- Як розпізнати та запобігти фішинговому шахрайству — Репортери без кордонів (RSF): Стаття про різні типи спроб фішингу та способи їх запобігання.
- Як журналісти можуть шифрувати свою електронну пошту — Poynter: збірка інструментів, які допомагають журналістам шифрувати електронні листи та повідомлення.
- Шифрування та операційна безпека для журналістів — Github: список зашифрованих браузерів, а також служб обміну повідомленнями й електронної пошти.
Інструменти запису й транскрипції. Журналістам слід уникати використання автоматизованих інструментів транскрипції для конфіденційних інтерв’ю.
-
- Моя подорож вглиб улюбленого додатка кожного журналіста — Politico: стаття про потенційні ризики безпеці під час використання Otter.ai для транскрипції.
- Інструменти транскрипції — Journalist’s Toolbox: список поширених інструментів транскрипції для журналістів.
- Наскільки безпечні улюблені інструменти транскрипції журналістів? — Freedom of the Press Foundation: стаття про популярні засоби транскрипції та потенційні ризики їх використання.